25 lipca 2011 roku pod patronatem JE Abp Wojciech Ziemby, Metropolity Warmińskiego i JE ks. bp Jerzego Mazura, ordynariusza Diecezji Ełckiej w Kętrzynie zostanie uroczyście otwarty odcinek Camino Polaco – „Suwalszczyzna” i „Mazury i Warmia”.

Historia Dróg Jakubowych

W średniowieczu Europejczycy uważali trzy odległe miejsca, które warto było odwiedzić: Grób Chrystusa w Jerozolimie, Grób św. Piotra w Rzymie i Grób św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostela (Święty Jakub na Polu Gwiazd). To właśnie tu po wielu latach został odnaleziony grób brata św. Jan Ewangelisty, pierwszego z dwunastu Apostołów, pierwszego biskupa Jerozolimy, który zginął męczeńską śmiercią za wiarę w 44 r. św. Jakuba Starszego.

Pierwsze odcinki Polskiej Drogi zostały oficjalnie otwarte dnia 28 kwietnia 2007 od archikatedry św. Jakuba w Olsztynie do gotyckiego kościoła w Toruniu. Jak widać szlak łączy tak ważne obiekty sakralne w północnej Polsce. Pierwsze „Jakubowe muszelki” pojawiły się na pograniczu polsko-litewskim w 2009 r. Po odbyciu pieszej pielgrzymki „Drogą francuską”, od granicy francusko – hiszpańskiej (z St. Jean Pied de Port) do Santiago de Compostela w 2008 r., postanowiłem przedłużyć „olsztyńsko-toruński” szlak do granicy z Litwą.

Camino Polaco “Suwalszczyzna” i “Mazury i Warmia”

Odcinek od granicy polsko – litewskiej do Olsztyna przebiega około 313 km przez najciekawsze tereny województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Usiany jest takimi zabytkami jak gotyckie kościoły (Kętrzyn, Reszel, Olsztyn), klasztory (Sejny, Wigry, Święta Lipka, Barczewo), kapliczki i krzyże przydrożne(miedzy Świętą Lipką a Reszlem). Pielgrzymi wędrujący w niewielkich grupach lub samotnie znajdą tu niedrogie, często bezpłatne noclegi w domach parafialnych, kwaterach prywatnych, internatach szkolnych czy schroniskach młodzieżowych (konieczne jest posiadanie własnego śpiwora). Camino Polaco została przebyta już w 2010 roku przez pierwszych pielgrzymów z Łotwy, Austrii, Szwajcarii i Francji.

Bractwo Pielgrzymkowe św.Jakuba w Kętrzynie przyjęło obowiązek utrzymania Camino Polaco od granicy z Litwą do Olsztyna. Bractwo istniało w Kętrzynie już od 1485 r. a zostało reaktywowane w 520 rocznice jego powołania. Stowarzyszenie zajmuje się organizowaniem pielgrzymek do miejsc świętych a także pomocą charytatywną dla osób najbardziej potrzebujących. Więcej informacji: www.bractwoswjakuba.org.pl