Pisz i okolice

 

Miasto położone na południowym skraju Krainy Wielkich Jezior Mazurskich nad rzeką Pisą. Do niedawna rzeką, przez miasto i dalej kanałem Jedlińskim prowadził główny szlak żeglarski z Warszawy na Mazury. Obecnie coraz rzadziej żeglarze z centralnej Polski docierają na jeziora mazurskie drogą wodną. W pobliżu miasta, nad jeziorem Roś położonych jest kilka ośrodków wczasowych. W 2002 roku nawałnica przechodząca nad Mazurami zniszczyła duża obszary Puszczy Piskiej czyniąc największe zniszczenia w pobliżu miasta.

Historia

W  połowie XIV wieku Krzyżacy wznieśli tu pierwszą strażnicę, przy której funkcjonowała osada. Strażnica krzyżacka była kilkakrotnie niszczona podczas najazdów litewskich. W połowie XV wieku prawdopodobnie powstał tu pierwszy, zwodzony most nad rzeką Pisą. Miejscowość otrzymała prawa miejskie dopiero w 1645 roku. W połowie XIX wieku przekopano kanał Jedliński łączący miasto z jeziorem Śniardwy, pozwalający na żeglugę statków.

Galeria

Atrakcje turystyczne w Piszu i okolicy

Las ochronny „Szast”

Fragment Puszczy Piskiej zniszczony przez huragan w 2022 roku i pozostawiony bez ingerowania w jego regenerację. Wydzielony obszar pozwala na obserwację naturalnych procesów odnowy...

Pisz – ratusz

Neogotycki ratusz z przełomu XIX i XX wieku stoi na jednym z największych rynków miejskich na Mazurach.

Reklama

Wirtualne Mazury na Facebooku