Kościół ss. Piotra i Pawła

Kościół gotycki

Nad miastem góruje wysoka wieża kościoła pod wezwaniem śś. Piotra i Pawła. Gotycką świątynię zaczęto wznosić w pierwszej połowie XIV wieku. Wielokrotnie przebudowywana, swój obecny kształt uzyskała w 1837 roku. Kościół posiada trójnawowe wnętrze, którego wyposażenie pochodzi z połowy XIX wieku. Uwagę zwracają sklepienia gwiaździste wykonane w 1476 roku. Ołtarz główny został ufundowany przez biskupa warmińskiego Józefa Hohenzollerna i wykonany w latach 1820-1853. Ołtarze w nawach bocznych pochodzą z lat 1823-25. Kościół posiada organy zbudowane przez organmistrza Jana Rotha z Ornety w roku 1829.
We wnętrzu znajdują się również siedemnastowieczne figury apostołów przeniesione z ołtarza głównego kościoła pojezuickiego. Atrakcją kościoła jest możliwość wejścia na szczyt wieży o wysokości ponad
50 metrów. Po drodze można obejrzeć mechanizm zegarów oraz dzwony zawieszone na wysokości 32 metrów. Ze szczytu rozpościera się piękna panorama na całe miasto oraz jego okolice.  Z kościołem od strony południowej sąsiaduje budynek dawnej szkoły parafialnej, który od 1922 mieści plebanię. Naprzeciw wejścia do kościoła dawny klasztor Sióstr Św. Katarzyny wybudowany z inicjatywy założycielki zakonu – Reginy Protman w XVI wieku. Po II wojnie Światowej przekazany Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Świętej Rodzin.

powrót

[mappress]