Za nami  weekend spędzony w Twierdzy Boyen w Giżycku, gdzie odbyła się piąta edycja Festiwalu Fantastyki TWIERDZA. W zakamarkach fortu pruskiego można było spotkać fanów całego spectrum fantastyki od tolkienowskiej klasyki przez post-apokaliptyczne wizje świata, kończąc na science fiction w odległych galaktykach.

Festiwal fantastyki w Giżycku ściągnął rzesze fanów różnych światów. Przekraczając bramy Twierdzy mogliśmy na początek odpłynąć w świecie gier, ale nie tylko komputerowych. Organizatorzy przygotowali szeroki wybór gier planszowych od znanych wszystkim Dixit czy UNO po wyszukane gry planszowe takie jak The Lord of the Ice Garden (gra na podstawie powieści Jarosława Grzędowicza – Pan Lodowego Ogrodu) czy Terra Mystica. W innym pokoju można było uczestniczyć w karaoke oraz pograć w gry w rozszerzonej rzeczywistości VAR. Jednak najwięksi koneserzy gier mogli odpłynąć w pokoju retro sprzętu i retro gier, gdzie królowały ATARI, AMIGA, Commodore czy Super Nintendo oraz stare systemy operacyjne komputerów Microsoft.

Następnie przeszliśmy na główne pole gdzie znajdowała się wioska tolkienowska, strefa ZONY Stalkerów, tor taktyczny Nocarzy i Renegatów, wystawa Star Wars. Po opuszczeniu toru taktycznego Nocarzy i Renegatów trafiliśmy do ZONY, gdzie oprócz stalkerów poruszających się po ruinach post-apokaliptycznych budynków spotkaliśmy znanych rosyjskiemu społeczeństwu Gopników –  slangowe określenie rosyjskie na klasę młodych ludzi lub subkulturę ludzi, charakteryzujących się agresywnym zachowaniem. Tutejsi byli bardzo przyjaźni, uraczyli nas rosyjską basową muzyka i poszli dalej 🙂

Ze strefy zony, aby oczyścić się z promieniowania przeszliśmy do wioski tolkienoweskiej, gdzie oprócz Escape Roomu z Szelobą (wielkim pająkiem z Władcy Pierścieni) oraz zajęć z szermierki czy też łucznictwa mogliśmy spróbować wspaniałej kawy z Haradu. Tutejsi Haradrimowie, mimo wojowniczego nastawienia do ludzi z Zachodu byli pokojowi i jak najbardziej chcieli się podzielić swoja kulturą z dalekiego wschodu Śródziemia. Oprócz tolkienowskiego motywu przewodniego mogliśmy spróbować swoich sił na wiedźmińskim wahadle z mieczem w ręku i opaską na oczach. Obok wahadła rozstawiona była niewielka ręczna balista, z której można było spróbować strzelić czarnym harpunem do Smauga z Hobbita. Na tym polu również spotkaliśmy rekonstruktorów Gwiezdnych Wojen, a szturmowiec, który przyjechał do nas z Częstochowy reprezentował międzynarodowe stowarzyszenia Rebel Legion i Legion 501.

Poza różnego rodzaju wystawami mogliśmy uczestniczyć w prelekcjach takich osób jak Marcin Waszkielis, nasz wielokrotny mistrz świata w walkach rycerskich, Paweł Jaroński – rysownik, Janusz Bocian – reżyser, scenarzysta i twórca komputerowych efektów specjalnych, Paweł Kępa z Wiedźmińskiego Szlaku, Violet Cosplay – utytułowana cosplayerka i wielu wielu innych.

tekst: info-ketrzyn24.pl
zdjęcia: Robert Zakrzewski